Zivljenje sanj Seznam forumov

Osrednja stran  •  FAQ  •  Išči  •  Seznam članov  •  Sanjske skupine   •  Registriraj se  •  Tvoj profil  •  Prijava za pregled zasebnih sporočil  •  Prijava
 Lucidne sanje ali ne? Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Objavi novo temoOdgovori na to temo
Avtor Sporočilo
tungalunga

Pridružen/-a: Tor, 03. Apr 2012 18:00

PrispevekObjavljeno: Tor 03. Apr 2012 18:01 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Živjo.

Danes ponoči sem razmišljal o lucidnih sanjah. Zaspal sem po približno pol ure. Nakar se zbudim in zaslišim da je moj računalnik prižgan, na njem pa film do konca naglas (imam laptop vsako noč zraven mene ker gledam film in potem dam računalnik v stanje mirovanja). Odprem računalnik in hočem ugasniti, ker je bilo vse skupaj preglasno. Bil sem paničen, ker se ni hotelo ugasniti. Nakar se zbudim in se ne morem premikati. Samo mežikal sem lahko. Ker sem že prej tukaj bral, da če se ti to zgodi moraš zadržati sapo.. 3x sem poizkusil in uspelo je. Zbudil sem se ves 'presran' hehe... So to lucidne sanje? Resnično bi rad vedel.. Hvala!
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočilo
smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

Pridružen/-a: Pon, 12. Dec 2005 12:26
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sre 04. Apr 2012 8:14 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Pozdravljen, tungalunga.

Izkušnja, ki se ti je zgodila, niso lucidne sanje, ampak False Awakening v kombinaciji s spalno paralizo.

FA je dobro izhodišče za lucidno sanjanje, je pa pametno imet pripravljen kak RC, ko se zbudiš, ker je nedelujoča elektronika v takih okoliščinah še najmanj, kar se ti lahko zgodi. Wink

lp,
Sašo

ImageImageImage
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočiloPošlji E-sporočiloObišči avtorjevo spletno stran
tungalunga

PrispevekObjavljeno: Pet 06. Apr 2012 22:52 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Hvala za hiter odgovor. Smile
Nekaj bi te prosil. Bi mi lahko malo bolj po 'kmečko' razložil kaj moram sedaj vnaprej narediti če hočem da mi uspe. Mislim da marsikoga to zanima. Smile
Sem veliko že bral, ampak nimam pojma kako naj naredim da se mi bojo pred sanjami prikazovale razne podobe in slike. To mi še nikoli ni uspelo... V kakšni 'pozi' naj zaspim? Na hrbtu, trebuhu, ali je vseeno? Kaj potem, ko sem v sanjah. Vem da moram izvesti RC. Ampak v mojem primeru ni bilo šans. Po celem telesu sem čutil nekakšne mravljince in iz sekunde v sekundo je postajalo huje. Zato sem poizkusil z držanjem sape ker sem bil paničen...

Lp.
smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

PrispevekObjavljeno: Sob 07. Apr 2012 15:48 Odgovori s citatomNazaj na vrh

tungalunga je napisal/a:
Hvala za hiter odgovor. Smile
Nekaj bi te prosil. Bi mi lahko malo bolj po 'kmečko' razložil kaj moram sedaj vnaprej narediti če hočem da mi uspe. Mislim da marsikoga to zanima. Smile
Sem veliko že bral, ampak nimam pojma kako naj naredim da se mi bojo pred sanjami prikazovale razne podobe in slike. To mi še nikoli ni uspelo... V kakšni 'pozi' naj zaspim? Na hrbtu, trebuhu, ali je vseeno? Kaj potem, ko sem v sanjah. Vem da moram izvesti RC. Ampak v mojem primeru ni bilo šans. Po celem telesu sem čutil nekakšne mravljince in iz sekunde v sekundo je postajalo huje. Zato sem poizkusil z držanjem sape ker sem bil paničen...

Lp.

Doseganje lucidnih sanj je proces, zato je pametno, da začneš na začetku - z zapisovanjem sanj. Nabavi si zvezek, ki ga boš uporabljal izključno za to in ga imej skupaj s pisalom ves čas na dosegu roke ob posteji. Takoj, ko se zbudiš, naj ti bo prva misel "Kaj sem pravkar sanjal?" Poskusi ostati čim bolj negiben (vsako premikanje namreč oslabi spominjanje sanj), v mislih poskušaj osvežiti vsebino sanj. Zapiši si vse, česar se spomniš - dogodke, situacije, občutke, "ljudi", s katerimi si bil, kaj si počel,... Zapisovanje sanj naj postane del tvojega vsakdanjika. Opisi bodo od začetka verjetno kratki (kak stavek ali dva) ali pa jih sploh ne bo, sčasoma pa se ti bo začela sanjska pozornost krepit in zjutraj se boš spomnil vedno več in več. Po kakih dveh mesecih vodenja dnevnika sanj se loti iskanja sanjskih znamenj (po vsebini poišči stvari/dogodke/situacije/..., ki se ti večkrat ponavljajo, stvari, ki v resnici niso možne itd.). Ko boš poznal svoja osebna sanjska znamenja, take "anomalije" začni iskati v vsakdanjem življenju.

Druga pomembna zadeva so testi resničnosti (Reality Check). Tukaj najdeš opise in postopke za nekatere od njih. Predlagam, da si izbereš dva, tri in jih izvajaš med dnevom ob situacijah, ki se ti pogosteje pojavljajo (recimo vedno, kadar greš skozi vrata, ali pa vsakič, ko vidiš svoj odsev v ogledalu, ali pa, kadar si umivaš roke...). S ponavljanjem RC-jev podnevi to sčasoma postane avtomatizem, ki se prenese tudi v sanjanje. Pazi le to, da se takrat, ko izvajaš RC, dejansko "ustaviš" - posvetiš vso pozornost izključno testiranju resničnosti in ne izvedeš RC kar tako, mimogrede (če RC-ji postanejo rutina v vsakdanjem življenju, jih na enak način izvajaš tudi med sanjanjem, zato pa hitro spregledaš, kaj je res in kaj ne).

Prikazovanje slik in podob pred spanjem se ti že dogaja, le da tega nimaš ozaveščenega. Pojavljanje hipnagogičnih slik namreč "najavlja" prihajajoče sanje. Zdaj, kaj naredit, da boš to ozavestil? Pred spanjem se uleži v tebi najbolj udoben položaj, zapri oči in sprosti celo telo od prstov na nogah do vrha glave. Pri tem osredotoči pozornost na občutke v telesu. Ko končaš s sproščanjem, se ti bodo verjetno že izrisovale kake podobe za zaprtimi vekami. Če ne, pa nič narobe - poskusi še z "instant rekapitulacijo" - v mislih si odvrti potek celega dneva od trenutka, ko si legel v posteljo, pa do trenutka, ko si zjutraj vstal (če ti znese, se poskusi spomnit še česa iz sanj pretekle noči). Ideja je v tem, da um ohranjaš "buden" (pozoren), med tem, ko telo zaspi. Kar se tiče pozicije za zaspat - kakor ti najbolj paše. Osebno največkrat zaspim na hrbtu, ampak pazi - s tem se precej poveča verjetnost za izkušanje spalne paralize in FA-jev. Kaj počet potem, ko si enkrat v sanjah, je pa stvar tvoje osebne odločitve. Počneš lahko kar koli, kar ti pade na pamet (seveda je odvisno od tega, kako prepričan si v to, da lahko narediš, kar pač že, pa od tega, koliko imaš energije), dejansko pa si edina omejitev ti sam (oziroma tvoja domišljija). Smile Da bi naredil RC v tvojem primeru, šansa je bila. Stvar je v tem, da te je situacija, ki se ti je dogajala, tako zamotila, da na RC niti pomislil nisi. Brez skrbi, vaja dela mojstra. Bravo

No, sem mislil, da mi bo uspelo bolj na kratko, pa ni šlo... Rolling Eyes Mislim, da imaš za začetek dovolj informacij, če imaš še kako bolj konkretno vprašanje, pa le. Smile

Veliko sreče na tvoji poti k lucidnosti! Bravo

ImageImageImage
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočiloPošlji E-sporočiloObišči avtorjevo spletno stran
tungalunga

PrispevekObjavljeno: Tor 10. Apr 2012 21:02 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Sedaj si že par dni zapisujem sanje. Ampak danes ponoči mi ni šlo. Spal sem na neudobnem kavču... Nič si nisem zapomnil.. hehe. Parkrat na dan si pogledam tudi v roko in preštejem prste. Smile Bomo videli.
smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

PrispevekObjavljeno: Sre 11. Apr 2012 13:00 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Ne sekiraj se. Vsake kvatre pride kak dry-spell, ne glede na to, kako se trudiš. Za tolažbo naj ti povem, da tudi to mine. Wink

Sicer pa kar počasi in vso srečo.

ImageImageImage
tungalunga

PrispevekObjavljeno: Sob 21. Apr 2012 0:27 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Zadnje čase mi ne uspeva nič Crying or Very sad Ko zaslišim budilko se mi v glavi vse izguubi... Bo čez poletje lažje. Vrjetno bom takrat puskušal naprej.. :/
smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

PrispevekObjavljeno: Tor 24. Apr 2012 11:18 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Predlagam, da ne delaš premora do poletja. Daljša, ko je "pavza", dlje traja, da spet padeš v ritem in okrepiš/razviješ sanjski spomin nazaj. Izvajaj RC-je, zapisuj vse, česar se spomniš, posvečaj čas (kolikor si to pač lahko privoščiš) stvarem, povezanim s sanjanjem,... Na dry-spell ne glej kot na neuspeh, ampak kot na eno od umskih blokad, preko katerih je treba priti, če se želiš potopiti v sanjanje.

ImageImageImage
Kir
Lucidni poznavalec
Lucidni poznavalec

Pridružen/-a: Tor, 10. Feb 2004 20:37

PrispevekObjavljeno: Sob 28. Apr 2012 14:26 Odgovori s citatomNazaj na vrh

tungalunga je napisal/a:
Zadnje čase mi ne uspeva nič Crying or Very sad Ko zaslišim budilko se mi v glavi vse izguubi... Bo čez poletje lažje. Vrjetno bom takrat puskušal naprej.. :/

Poizkušaj iti spat malo prej, ko še nisi na mrtvo zaspan, pa se mogoče zjutraj zbudiš še pred budilko.

Kir - prijatelj kač in medveda
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočiloPošlji E-sporočilo
Bunny

Pridružen/-a: Čet, 28. Mar 2013 23:04

PrispevekObjavljeno: Čet 28. Mar 2013 23:27 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Pozdravljeni!
Nekaj časa nazaj sem šel spat, in se kasneje ponoči zbudil, namreč sem se moral nekaj zmenit, tako da sem se zbudil ob kake 2h ponoči ko je bilo moje telo v ''deep sleep'' času. Čez kakšno uro sem šel spat ves utrujen... nakar so se mi morda zgodile lucidne sanje, bile so čisto podobne kot nadaljevanka ki sem jo gledal tisti dan... samo da sem bil še jaz tam zraven... niso bile navadne sanje ker sem čutil nekaj čudnega, nevem pa če sem jih sam kontroliral, pomoje da ne. zdelo se mi je kot tale opis:

''Pred-lucidnost''
Imamo čuden občutek, da nekaj ni prav, ampak nikakor ne moremo ugotoviti kaj bi to bilo. Šele, ko se zbudimo to opazimo: "Ah, jasno da je bilo nekaj narobe, saj sem sanjal! Kako sem lahko to spregledal?" Lahko celo VEMO, da sanjamo a se tega NE ZAVEDAMO v popolnosti!

Ko sem se zbudil sem imel res nekam nov občutek, in dobro sem se spominjal... nakaj časa sem o tem premišljeval... nato pa na zadevo malo pozabil... danes sem po naključju odkril en video o tem in začel malo brskati o lucidnih sanjah, moram rečti da sem totalno navdušen! jutri že začnem z dnevnikom sanj... itd.
smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

PrispevekObjavljeno: Pet 29. Mar 2013 16:05 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Pozdravljen, Bunny in dobrodošel na forumu! Smile

Izkušnja, ki jo opisuješ, se ti je zgodila, ker si (nevede) delal metodo WBTB - vstal sredi noči, ostal nekaj časa pokonci in šel nazaj spat. Na tak način namreč lahko močno povečaš možnosti za doseganje lucidnosti, saj daš telesu dovolj časa za počitek in regeneracijo, hkrati pa preskočiš prve spalne cikle, med katerimi je telo v "deep sleep" času, kot praviš sam (oziroma med katerimi prevladuje faza globokega/delta spanca) ter nadaljuješ v ciklih, med katerimi je daljša REM faza (torej faza, med katero se dogaja večina sanj).

Super, da te je izkušnja toliko pritegnila, da si se odločil še sam preizkusit! Bravo Več informacij o lucidnih sanjah lahko najdeš na osnovni strani, še kakšno dodatno reč pa na strani Umetnost Sanjanja.

Veliko sreče pri doseganju lucidnosti! Bravo

ImageImageImage
Bunny

PrispevekObjavljeno: Pet 29. Mar 2013 18:24 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Ok, super in hvala za odgovor Very Happy
Sicer pa že berem vse te tehnike, začel sem delat dnevnik in šteti prste čez dan,... ker sem res navdušen! upam da bo v naprej še kaj uspelo Very Happy
smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

PrispevekObjavljeno: Sob 30. Mar 2013 16:40 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Brez skrbi - z vztrajnostjo in vajo vsekakor. Bravo

ImageImageImage
Bunny

PrispevekObjavljeno: Pet 21. Jun 2013 23:50 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Pa sem spet tu na forumu, ker bi vam rad sporočil da sem že nekajkrat uspešno lucidno sanjal Very Happy Odlično je bilo! Zdaj sem nekako že ''natreniran'' in mi to uspe kar dostikrat...

To mi je uspelo z pisanjem dnevnika sanj in reality-check zadevami, potem se pa še vedno ko sem v ''deep sleep'' zbudim za kakih 30 -45 min potem pa krenem nazaj v posteljo in si že govorim da bom lucidno sanjal, in te zadeve,...zaspim in posledično sanjam, zadeva je res super, priporočam vsem!
smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

PrispevekObjavljeno: Sob 22. Jun 2013 14:24 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Super, Bunny! Bravo

Veliko sreče pri bodočih podvigih! Wink Smile

ImageImageImage
Pokaži sporočila:      
Objavi novo temoOdgovori na to temo

Pojdi na:   

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu