Zivljenje sanj Seznam forumov

Osrednja stran  •  FAQ  •  Išči  •  Seznam članov  •  Sanjske skupine   •  Registriraj se  •  Tvoj profil  •  Prijava za pregled zasebnih sporočil  •  Prijava
 Kaj vam pomenijo sanje? Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Objavi novo temoOdgovori na to temo
Avtor Sporočilo
metu

Pridružen/-a: Čet, 03. Mar 2005 12:08
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: Čet 21. Nov 2013 22:05 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Pozdravljeni!

Tole bo malo čudna izpoved. Saj priznam, da sem čudna, ampak mislim, da se tega človek ne bi smel bati pokazati. Tisti, ki tudi sam ceni čudnost oziroma samosvojskost, bo verjetno začutil kaj lepega v sledečem besedilu.

Ja. Mene pa zelo zanima, kaj vam pomenijo sanje? Pa ne mislim zdaj kakšnih definicij. Mislim bolj, kakšen odnos imate do sanj, kako jih vidite?

Zase lahko rečem, da jih čutim kot eno bitje, ki mi je v časih odraščanja dostikrat olajšalo realnost. Večkrat sem se zavedla, da sanjam in potem sem lahko svobodno zaživela vsaj znotraj dragih sanj, ki so mi to omogočale, čeprav samo za nekaj trenutkov, saj sem verjela, da je bilo prelepo, da bi bilo lahko res... Šla sem recimo v trgovino in si privoščila sladkarij, kolikor sem jih želela, zapustila sem prisilno učilnico, zadušljivo in tesno stanovanje, letela sem po zraku za peresom, jahala sem konja...

Še danes pri skoraj 30-ih čutim, da mi vedno stojijo ob strani. Da so moje prijateljice in da si lahko štejem za čast, da se mi prikazujejo med spanjem. Res sem hvaležna, da obstajajo.

So del mene in še veliko več. Veliko, veliko več, koliko, ne ve nihče... Navdaja me z občutkom samovrednosti, da sem del česa takega. Še kadar se popolnoma zgubim in ne najdem svojega mestu v svetu, ko se zjutraj zbudim in če imam to veselje, da se spomnim sanj, moje življenje spet dobi usmeritev.

Zato bi se rada sanj spomnila čimveč, da jih bom lahko imela ob sebi čez ves dan in nadaljevala z njimi pogovor še naprej v noč. Pred nekaj dnevi, ko sem zvečer hodila okoli bloka, v katerem sem še pred dobrim letom živela s svojo prejšnjo družino preden sem se preselila k možu, sem videla in občutila enako kot v številnih sanjah, v katerih sem hodila in se potikala okoli bloka. Sanje so postale resničnost za čas tistega petkovega sprehoda. Prišle so me obiskati v budnost. Želela bi si, da bi bila s sanjami vedno povezana na tak način. Jaz obiščem njih, one obiščejo mene...

metu
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočilo
smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

Pridružen/-a: Pon, 12. Dec 2005 12:26
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pet 22. Nov 2013 15:05 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Pozdravljena, metu. Smile

Meni osebno sanje ogromno pomenijo. V njih vidim neomejeno priložnost (za učenje, raziskovanje, nenazadnje tudi za "izživljanje fantazij", čeprav je to daleč najmanj "pomembno"). Smatram jih kot "drugo resničnost", v kateri lahko delujem najmanj tako, kot v vsakdanjem življenju, po drugi strani pa veliko bolj "polno" in brez omejitev. Smile

Zanimivo (pravzaprav bi lahko rekel tudi žalostno) se mi zdi, da je to svet, ki nam je vsem na dosegu roke in v katerem vsi preživimo toliko časa, a kljub temu praktično ničesar ne vemo o njem. Skozi sanjanje se učim o sebi, o svetu, o tem, kaj pravzaprav sploh je "resničnost" in kako "omejeni" smo dejansko v temu, kar mislimo, da vemo. Very Happy Veliko so mi že pomagale pri razbijanju raznih prepričanj/vzorcev in pri temu, da živim (oziroma vsaj poskušam živet) svoje življenje čim bolj "polno". Rolling Eyes

Če želiš okrepit svoj sanjski spomin, ti predlagam, da si sanje vsakodnevno zapisuješ - vsakič, ko se zbudiš (tudi ponoči!) in vse, česar se spomniš. Z vajo si boš sposobna zapomnit vedno več in več in sčasoma bodo sanje ostajale s tabo enako (ali vsaj zelo podobno) kot vsakdanji spomini. Wink

Če boš imela še kako vprašanje, ti z veseljem poskušam odgovorit, sicer pa veliko sreče na tvoji poti! Bravo

lp,
Sašo

ImageImageImage
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočiloPošlji E-sporočiloObišči avtorjevo spletno stran
metu

PrispevekObjavljeno: Sre 27. Nov 2013 12:52 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Pozdravljen Sašo,

Sanje si skrbno zapisujem že kakšen mesec. Mogoče so mi zato tako blizu. Ko imam občutke, da karkoli pogledam, vidim samo slike brez pomena, mi pomaga, če se spomnim sanj. Kot da bi sanje pomagale dati obliko.

Na kakšen način se pa ukvarjaš s sanjami?
Mene bolj zanima, kaj mi bodo prikazale na svojo lastno pobudo. Tudi če lucidno sanjam, ne vidim smisla v vpletanju svojih zavestnih ukazov kako in kaj naj se vse dogaja.
Zasledila sem, da se kar dosti ukvarjaš z lucidnim sanjanjem. Sama sem ljubiteljica Junga, ki si je dosti pomagal pri zdavljenju svojih pacientov s sanjami.
Glede lucidnosti v sanjah sem prebrala nekaj malega, ampak kakor sem dobila vtis, je to nekaj povezanega bolj z zavestjo kot pa z našim nezavednim, kjer je večino tega, kar vemo. Zavestno vemo samo en majhen del. Samo vrh ledene gore bi lahko rekli.

A sem dobila pravi vtis, da si že dosti raziskal goro, ki se skriva pod površjem? Zanima me, kako si se tega lotil.
Ne vem, koliko si bral glede sanj v Jungu ali Freudu, ampak zanima me, če lucidno sanjanje zmanjšuje prvotno vrednost in uporabnost sanj pri spoznavanju naših globjih plasti.

Pred nekaj tedni sem se v enih sanjah zavedla, da sanjam in sem se odločila, da bom malo aktivna. Stala sem pred enim drevoredom in si rekla, da zdaj bom pa počakala, kaj mi bo prečkalo pot. In pred mano skakajoče prečka kolovozno pot ena metla brez tistega dela za pometati (samo palica). Sprašujem se, koliko so sanjske vsebine samo ena brez veze vsebina v primeru, da si v sanjah zavestni opazovalec. Bi imela ta metla isti pomen, če je v sanjah ne bi tako zavestno pričakala, ampak bi se je spomnila in jo priklicala v zavest šele ko bi se zbudila? Sprašujem se, če bi se mi sploh sanjalo o eni metli, če se ne bi zavedala sanjanja in se v sanjah odločila, da bom opazovala, kaj mi bo prišlo na pot.
Ja, saj v bistvu že s tem, ko sem se vprašala, kaj mi bo prišlo na pot, sem na nek način nezavedne vsebine odvrnila od njihovega prvotnega namena, ali ne. Če se ne bi vprašala, kaj bi bo prišlo na pot, bi se lahko zgodilo kaj drugega. Ne vem. Lahko bi začel padati dež ali pa bi stopila v mravljišče.

Kar dosti sem zakompliciriala, ja. Ampak v bistvu me zanima, koliko in na kakšen način prisotnost zavestne komponente v sanjah vpliva na sporočilno vrednost sanjskih vsebin.

Če sem bila preveč nejasna, kaj vprašaj.

LP,
Ana
smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

PrispevekObjavljeno: Sre 27. Nov 2013 17:02 Odgovori s citatomNazaj na vrh

metu je napisal/a:
Sanje si skrbno zapisujem že kakšen mesec. Mogoče so mi zato tako blizu. Ko imam občutke, da karkoli pogledam, vidim samo slike brez pomena, mi pomaga, če se spomnim sanj. Kot da bi sanje pomagale dati obliko.

Super, da si zapisuješ! Bravo Kaj misliš s tem, da sanje pomagajo dati obliko (čemu?), mi sicer ni čisto jasno, v vsakem primeru je pa zapisovanje čisto koristno; tudi (oziroma sploh), če se kdaj odločiš, da bi se ukvarjala tudi z doseganjem lucidnosti. Smile

metu je napisal/a:
Na kakšen način se pa ukvarjaš s sanjami?
Mene bolj zanima, kaj mi bodo prikazale na svojo lastno pobudo. Tudi če lucidno sanjam, ne vidim smisla v vpletanju svojih zavestnih ukazov kako in kaj naj se vse dogaja.

Kot sem že omenil, jih smatram za drugo/alternativno resničnost (recimo temu v smilsu, kaj vse smo kot človeška bitja sposobni (zavestno) zaznavati, izkusiti itd.) - raziskujem in proučujem, po kakšnih zakonitostih delujejo, če in na kakšen način se povezujejo s fizično realnostjo; med svojim raziskovanjem sem naletel na koncept mapiranja/kartografije sanj, tako da se trenutno ukvarjam s sistematiziranjem sanjskega sveta. Čisto na kratko bi lahko rekel, da mi je najbližje čarovniški vidik sanjanja (shamanic dreaming, če ti je poznan izraz). Po pravici povedano, tudi sam nisem pretirano naklonjen pretiranemu vpletanju v to, kako in kaj naj se dogaja; vsaj ne v smislu inkubiranja sanj (da bi recimo v naprej planiral, kaj in kako naj se zgodi), čeprav je tudi inkubacija čisto uporabna, če se želiš recimo soočit s kakim konkretnim problemom (recimo tremo pred javnim nastopanjem, soočanjem s kakim konkretnim/fizičnim strahom in podobno).

metu je napisal/a:
Zasledila sem, da se kar dosti ukvarjaš z lucidnim sanjanjem. Sama sem ljubiteljica Junga, ki si je dosti pomagal pri zdavljenju svojih pacientov s sanjami.
Glede lucidnosti v sanjah sem prebrala nekaj malega, ampak kakor sem dobila vtis, je to nekaj povezanega bolj z zavestjo kot pa z našim nezavednim, kjer je večino tega, kar vemo. Zavestno vemo samo en majhen del. Samo vrh ledene gore bi lahko rekli.

Pravzaprav se z lucidnim sanjanjem ne ukvarjam kar dosti, ampak izključno. Mr. Green Glede na moje izkušnje se sanje sčasoma toliko spremenijo in na nek način pointegrirajo z zavestjo/zavestnim umom (ne vem, mogoče tole sploh ni ustrezen opis, ker mi manjka psihološka podlaga Rolling Eyes ), da pravzaprav več sploh ne gre toliko za lucidnost v smislu tistih trenutkov, ko se zaveš, da sanjaš in lahko s sanjami zavestno upravljaš, ampak bolj za način obstajanja in delovanja na enem drugem nivoju / na en drug/drugačen način, ki nam (vsaj v splošnem) ni prav dosti poznan.

metu je napisal/a:
A sem dobila pravi vtis, da si že dosti raziskal goro, ki se skriva pod površjem? Zanima me, kako si se tega lotil.

Ja, po mojem si sicer dobila pravi vtis (vsaj, kar se tiče raziskovanja gore), vprašanje pa je, koliko sem že raziskal/raziskoval pod površjem. Neutral Lahko bi celo rekel, da mi je vedno bolj jasno, kaj je Sokrat mislil z "Vem, da nič ne vem." Mr. Green Če namreč na sanje pogledaš širše (ne le v smislu nečesa, kar se nam dogaja ponoči ali pa v boljšem/bolj splošno razširjenem smislu kot govorico nezavednega v jeziku simbolov - pa ne me narobe razumet, tudi to sta čisto normalna/sprejemljiva/kar-koli-že načina/pristopa), slej ali prej prideš do tega, kako malo v resnici vemo; že o sebi kot človeških bitjih in svojih zmožnostih, kaj šele o skrivnosti, ki je Življenje. Koncepti, kot je recimo bog (ali Bog), duhovi, predniki, razno razni spiriti, energije, nezemljani in še in še, dobijo čisto nove in povsem drugačne razsežnosti.

Kako sem se lotil? Raziskoval (in še vedno raziskujem) vse, kar mi pride pod roke in je na kakršenkoli način povezano s spanjem, sanjanjem, sanjami, zavestjo in tako dalje, vmes pa eksperimentiral z vsem mogočim - od raznih rastlin, prehranskih dopolnil, elektronskih/tehničnih pripomočkov in tako naprej. Osebno se mi vsa silna teorija ne zdi vredna za pet dek posebne, če ostajaš le pri teoriji in zadev ne preizkusiš tudi v praksi, na kakršenkoli način pač že. Twisted Evil

metu je napisal/a:
Ne vem, koliko si bral glede sanj v Jungu ali Freudu, ampak zanima me, če lucidno sanjanje zmanjšuje prvotno vrednost in uporabnost sanj pri spoznavanju naših globjih plasti.

Po pravici povedano, se v njune teorije (boljše rečeno - ideje in koncepte) nisem nikoli kaj dosti spuščal; kar se Freuda tiče, se mi zdi absurdno sanje v tolikšni meri povezovat (izključno?) s seksualnostjo, kot je to počel on, Jungova nadgradnja na arhetipe pa se mi sicer zdi precej boljša (sploh v smislu interpretiranja sanj skozi njihove simbole, ker se to po moje nekako boljše vključi tudi v ljudsko izročilo - interpretiranje sanj v taki ali drugačni obliki sega nazaj vsaj v čas Antične Grčije, po vsej verjetnosti pa še bistveno dlje), postane pa hitro zmeda, če začneš arhetipe bolj poglobljeno raziskovat (recimo preko Crowley-a, Carolyn Miss in cele palete drugih, ki so se ukvarjali z njimi in jih opredelili vsak po svoje). Kot sem rekel, o njunem delu premalo vem, da bi znal bolj konkretno argumentirat, zakaj ja ali zakaj ne, v nobenem primeru pa ju ne bi ad hoc odpikal, ker sta kljub vsemu naredila ogromno na področju sanjanja že s tem, da sanj nista enostavno razvrednotila in jih odrinila nekam na rob kot je to naredila (in na žalost večinoma še vedno počne) stroka. Osebno sicer menim, da lucidno sanjanje ne zmanjšuje prvotne vrednosti in uporabnosti sanj pri spoznavanju naših globjih plasti, ampak celo nasprotno - po eni strani omogoča, da se s svojim nezavednim soočamo bolj neposredno, po drugi strani pa skozi lucidne sanje bistveno lažje dostopamo do plasti, ki bi jih s kako psihoanalizo, psihoterapijo in podobnim lahko raziskovali tudi več let ali morda celo desetletij. Da o drugih dimenzijah sploh ne govorim. Mr. Green

metu je napisal/a:
Pred nekaj tedni sem se v enih sanjah zavedla, da sanjam in sem se odločila, da bom malo aktivna. Stala sem pred enim drevoredom in si rekla, da zdaj bom pa počakala, kaj mi bo prečkalo pot. In pred mano skakajoče prečka kolovozno pot ena metla brez tistega dela za pometati (samo palica). Sprašujem se, koliko so sanjske vsebine samo ena brez veze vsebina v primeru, da si v sanjah zavestni opazovalec. Bi imela ta metla isti pomen, če je v sanjah ne bi tako zavestno pričakala, ampak bi se je spomnila in jo priklicala v zavest šele ko bi se zbudila? Sprašujem se, če bi se mi sploh sanjalo o eni metli, če se ne bi zavedala sanjanja in se v sanjah odločila, da bom opazovala, kaj mi bo prišlo na pot.
Ja, saj v bistvu že s tem, ko sem se vprašala, kaj mi bo prišlo na pot, sem na nek način nezavedne vsebine odvrnila od njihovega prvotnega namena, ali ne. Če se ne bi vprašala, kaj bi bo prišlo na pot, bi se lahko zgodilo kaj drugega. Ne vem. Lahko bi začel padati dež ali pa bi stopila v mravljišče.

Kolikor razumem, si čakala, kaj ti bo prečkalo pot in ne pričakovala štila od metle. Mr. Green Če mene vprašaš (in seveda, če iščeš pomen), ima ta metla isti pomen ne glede na to, ali si jo videla v lucidnih/zavestnih sanjah, ali pa bi jo videla v navadnih sanjah in bi jo ozavestila šele po tem, ko si se prebudila. V obeh primerih gre po mojem za možnost (possibility), da se nekaj zgodi in verjetnost (probability), da se bi/bo to dejansko zgodilo. Če recimo ne bi le stala pred tistim drevoredom in čakala, kaj se bo zgodilo, bi dejansko lahko tudi začel padati dež ali pa bi stopila v mravljišče, ko bi se sprehodila med drevesi. Mr. Green Nadalje, če bi jo videla v navadnih sanjah, bi jo lahko smatrala za nenavadnost - sanjsko znamenje, ki bi ti služilo kot triger, da se v sanjah ozavestiš; glede na to, da pa si jo videla v lucidnih/zavestnih sanjah, pa bi ta štil lahko bil recimo neorgansko bitje ali pa objekt z lastno energijo/zavestjo, ki bi te lahko prenesel globlje v sanjanje. Možnosti so neskončne, vsebine pa v končni fazi (zavedno ali nezavedno) kreiraš ti. Wink

metu je napisal/a:
Kar dosti sem zakompliciriala, ja. Ampak v bistvu me zanima, koliko in na kakšen način prisotnost zavestne komponente v sanjah vpliva na sporočilno vrednost sanjskih vsebin.

Ne se sekirat glede kompliciranja - po pravici povedano, včasih prav uživam v takihle mentalnih akrobacijah/masturbacijah... Twisted Evil Mr. Green Po mojem mnenju se sporočilna vrednost sanjskih vsebin ne spreminja glede na to (oziroma ni odvisna od tega), če je zavestna komponenta prisotna ali ne. Pravzaprav se mi zdi bolj pomembno vprašanje, v kolikšni meri (če sploh) je smiselno iskanje sporočilne vrednosti nekih sanjskih vsebin. Osebno se celo bolj nagibam k temu, da ni; vsaj nič bolj, kot če iščeš sporočilno vrednost v tem, kar se ti dogaja v vsakdanjem življenju. Okej, ne rečem - če recimo vidiš nekaj, kar ne deluje naravno / ne spada v okolje, v katerem se nahajaš (na primer živiš v stanovanju v bloku - v mestu - in vidiš kačjega pastirja v dnevni sobi; ne glede na to, če se ti to zgodi v sanjanju ali pa v RL), potem je definitivno smiselno raziskat, kakšen je pomen kačjega pastirja, razmislit o tem, kaj kačji pastir pomeni/predstavlja tebi osebno, ampak da bi pa recimo sanjala, da si oblečena v rdečo trenirko in se spraševala, kaj bi to utegnilo pomenit, no, v tem pa pač ne vidim (po pravici povedano - čisto nobenega) smisla. Mr. Green V vsakem primeru gre pa pri interpretiranju sanj in pri lucidnem sanjanju za dva izrazito različna koncepta s popolnoma drugačnimi metodologijami in (zelo verjetno tudi) čisto drugačnimi nameni (ki pa se prav zlahka tudi izrazito prepleteta/povežeta).

Hvala ti za ta vprašanja! Mi je bilo prav v veselje malo razgibat možgančke in posistematizirat vse skupaj. Bravo Upam, da sem razložil kolikor toliko smiselno in se veselim nadaljnje debate! Wink

lp,
Sašo

ImageImageImage
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočiloPošlji E-sporočiloObišči avtorjevo spletno stran
Kir
Lucidni poznavalec
Lucidni poznavalec

Pridružen/-a: Tor, 10. Feb 2004 20:37

PrispevekObjavljeno: Čet 28. Nov 2013 15:58 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Pozdravljena.

Na kratko meni pomenijo učenje in komunikacijo z nezavednim, kot tudi pogled na budne dogodke iz drugega zornega kota(ideje in novi pogledi).
Soočanja strahov in odkrivanje simbolov v sanjah kot tudi interpretacija le teh.

Zanimivi so tudi občutki pri neuspelih(kratkotrajnih) preklopih v sanje in iz sanj v budnost.

Pri LD je pa zanimivo to, da lahko sprobaš kakšno stvar, ki jo drugače ne moreš ali ne znaš.

Kir - prijatelj kač in medveda
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočiloPošlji E-sporočilo
metu

PrispevekObjavljeno: Pet 29. Nov 2013 21:49 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Pozdravljena Sašo in Kir!

O kartografiji sanj bi me pa malo več zanimalo. Zakaj pa bi rad sistematiziral sanjski svet?

Sama v svojem sanjskem svetu nobene podrobnosti ne zanemarjam. Zapišem si res čisto vse, kar opazim in vse asociacije na sanjsko gradivo. In večkrat, ko grem čez sanje, več stvari opazim. Kaj spoznam preko sanj, me vodi tudi v budnosti, kar spet vpliva na sanje in krog komunikacije ter zedinjenja je sklenjen.

Citiram:
Pravzaprav se z lucidnim sanjanjem ne ukvarjam kar dosti, ampak izključno. Mr. Green Glede na moje izkušnje se sanje sčasoma toliko spremenijo in na nek način pointegrirajo z zavestjo/zavestnim umom (ne vem, mogoče tole sploh ni ustrezen opis, ker mi manjka psihološka podlaga Rolling Eyes ), da pravzaprav več sploh ne gre toliko za lucidnost v smislu tistih trenutkov, ko se zaveš, da sanjaš in lahko s sanjami zavestno upravljaš, ampak bolj za način obstajanja in delovanja na enem drugem nivoju / na en drug/drugačen način, ki nam (vsaj v splošnem) ni prav dosti poznan.

Potem si doživel, ko so sanje integrirale z zavestjo. Kakšno pa je zdaj tvoje občutenje sveta? imaš kaj drugačna čustvovanja? Vidiš pomen tam, kjer ga prej nisi? A mi lahko poveš kaj o tem (če ni preveč osebno), kako so sanje prispevale k razvoju tebe kot človeka, tvojega odnosa do ljudi? Saj drugače imam občutek, da si prijazna in topla oseba. A si že od nekdaj tak, a so te takega naredile sanje?

Jaz občutim sanje kot eno prisotnost, ki je v meni, del mene, vendar še vseeno nekaj (samo)svojega. Čutim pa tudi, da kljub svoji samosvojskosti ne delujejo proti meni. Držijo z mano in so vedno (bile) ob meni. Zato so mi pa tudi tako pomembne. Zdaj bi se lahko spuščala v svojo preteklost in dosedanje življenje, vendar bom povedala samo to, da je v meni veliko primankljajev, razočaranj, travm pa tudi potlačenih hrepenenj in želja. Rada bi nadoknadila vse za nazaj, zato pa tudi obiskujem psihoterapevta. In enkrat tekom teh srečavanj, sem se začela spontano vedno bolj ozirati za sanjami. In podobno kot pri tebi Kir, so trenutno zame sanje ključne pri komunikaciji z nezavednim. Da spoznam vse tisto, kar me ovira, da bi živela svobodno in polno življenje. Takega kot ga imaš ti Sašo pa verjetno tudi ti Kir.

Hvala vama za komentarje.

Ana
smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

PrispevekObjavljeno: Pet 29. Nov 2013 23:09 Odgovori s citatomNazaj na vrh

metu je napisal/a:
O kartografiji sanj bi me pa malo več zanimalo. Zakaj pa bi rad sistematiziral sanjski svet?

Zelo na kratko - kartografija je neke oblike alternativa Castanedovim vratom sanjanja. Gre za metodo, ki je namenjena krepitvi sanjskega spomina in razvijanju pozornosti sanjanja (posledično tudi pogostejšim ozaveščanjem v sanjah). Več o tem si lahko prebereš na forumu Umetnost Sanjanja. Wink

metu je napisal/a:
Sama v svojem sanjskem svetu nobene podrobnosti ne zanemarjam. Zapišem si res čisto vse, kar opazim in vse asociacije na sanjsko gradivo. In večkrat, ko grem čez sanje, več stvari opazim. Kaj spoznam preko sanj, me vodi tudi v budnosti, kar spet vpliva na sanje in krog komunikacije ter zedinjenja je sklenjen.

V kakšnem smislu te v budnosti vodijo spoznanja iz sanj?

metu je napisal/a:
Potem si doživel, ko so sanje integrirale z zavestjo.

Ne razumem, kaj misliš s tem. Da sem se ozavestil v sanjah?

metu je napisal/a:
Kakšno pa je zdaj tvoje občutenje sveta? imaš kaj drugačna čustvovanja? Vidiš pomen tam, kjer ga prej nisi? A mi lahko poveš kaj o tem (če ni preveč osebno), kako so sanje prispevale k razvoju tebe kot človeka, tvojega odnosa do ljudi? Saj drugače imam občutek, da si prijazna in topla oseba. A si že od nekdaj tak, a so te takega naredile sanje?

Po mojem se mi je kar precej spremenil pogled na vse skupaj. Ja, lahko bi rekel, da vidim pomen tudi kje, kjer ga prej nisem, definitivno pa vidim tudi precej več nesmislov. O odnosih in spremembah je težko kar tako na splošno govorit, so pa sanje na nek način zagotovo prispevale svoj delež k temu kar sem danes. Kolikor se jaz dojemam, sem že vse življenje isti (no, z nekaterimi upgrade-i Mr. Green ), kako me drugi vidijo, ti pa ne znam povedat. Ena od stvari, ki sem se jih naučil (mogoče tudi skozi sanjanje), je to, da se na mnenja ne oziram več prav dosti, ker nimajo veze s tem, kar sem. Smile

metu je napisal/a:
Jaz občutim sanje kot eno prisotnost, ki je v meni, del mene, vendar še vseeno nekaj (samo)svojega. Čutim pa tudi, da kljub svoji samosvojskosti ne delujejo proti meni. Držijo z mano in so vedno (bile) ob meni. Zato so mi pa tudi tako pomembne. Zdaj bi se lahko spuščala v svojo preteklost in dosedanje življenje, vendar bom povedala samo to, da je v meni veliko primankljajev, razočaranj, travm pa tudi potlačenih hrepenenj in želja. Rada bi nadoknadila vse za nazaj, zato pa tudi obiskujem psihoterapevta. In enkrat tekom teh srečavanj, sem se začela spontano vedno bolj ozirati za sanjami. In podobno kot pri tebi Kir, so trenutno zame sanje ključne pri komunikaciji z nezavednim. Da spoznam vse tisto, kar me ovira, da bi živela svobodno in polno življenje. Takega kot ga imaš ti Sašo pa verjetno tudi ti Kir.

Vsi mi nosimo v sebi vse, kar si naštela, in veliko več. In vse to je del naše preteklosti, naše osebne zgodovine. To so stvari, ki nas delajo to, kar smo. V končni fazi pa pravzaprav sploh niso pomembne; vsaj ne same po sebi. Pomembno je to, kako nanje gledamo, kaj iz njih potegnemo, kaj se naučimo. Za nazaj nimaš več kaj nadoknadit; preteklosti ni več. Vse, kar lahko narediš, je, da to, kar si želiš, narediš zdaj in v prihodnje. Sanje so definitivno en način, da se soočiš sama s sabo, s svojim nezavednim, da premagaš tisto, kar smatraš za omejitve, ovire in podobno in da greš preko njih. Ni enostavno, je pa izvedljivo. Zdaj, če živim svobodno in polno življenje, no, to je stvar debate. Če mene vprašaš, še nisem tam, se pa trudim v tej smeri vsak dan posebej. In spet - pogosto ni enostavno, je pa vredno. Bravo

Drži se, saj bo!

Sašo

ImageImageImage
Kir
Lucidni poznavalec
Lucidni poznavalec

PrispevekObjavljeno: Ned 01. Dec 2013 11:17 Odgovori s citatomNazaj na vrh

metu je napisal/a:

...Da spoznam vse tisto, kar me ovira, da bi živela svobodno in polno življenje. Takega kot ga imaš ti Sašo pa verjetno tudi ti Kir.

Hvala vama za komentarje.

Ana

Na splošno gledano polnega življenja nima praktično nihče. Je pa to klučnega pomena za napredovanje, učenje v življenju.

Svoboda pa je klučna za srečno življenje.

metu

PrispevekObjavljeno: Ned 01. Dec 2013 21:21 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Mogoče mi lahko malo več poveš, kako to izgleda, da sanje pointegrirajo z zavestjo.

Kartografija je torej namenjena krepitvi sanjskega spomina! Potem bo zame zelo kristna. Se bom pozanimala malo več na forumu, ki si ga predlagal. Drugače sem se pa že pridružila tvoji raziskavi, za katero potrebuješ od 20-30 sanjačev. Me pa zanima, kdaj se bo ta raziskava začela.

Se strinjam Kir, da je polno življenje eno izmed stvari, ki obstajajo samo v teoriji, podobno kot popolnost. To je nekaj, k čemur lahko samo stremimo in prav je tako, Kako bi pa bilo, če bi bilo vse popolno in če bi bili popolnoma polni brez pomanjkanj? Manjki so gonila silna življenja.

Saj vem Sašo, da je vse, kar smo doživeli v življenju, del nas. Brez tega tudi jaz ne bi bila to, kar sem. Bi bila mogoče samo ena izmed ovac v čredi, tako kot je marsikdo, ki se boji oziroma ne zna ubrati svoje poti. Na nek način me je moje življenje do sedaj, odtrgalo od črede. Verjamem, da se vsaka stvar zgodi z namenom in da je vsaka stvar tudi za nekaj dobra. Nikogar nima smisla kriviti, saj sveta ne moreš spremeniti. Lahko spremeniš samo samega sebe.
Pa vendarle si ne morem pomagati, da ob trenutkih, ko čutim, da je vsaka stvar brez pomena in da gre moje življenje samo mimo mene, ne bi upala, da ti trenutki niso za vedno izgubljeni in bom to izgubo v prihodnosti lahko nekako kompenzirala. Res pa je tudi, da današnji občutek izgube ob pomanjkanju pomena, pozabim že prvi naslednji dan, ko le čutim nekaj pomena. Pa tudi za razna druga pomanjkanja za nazaj, ne žalujem. Vsaj, ne da bi vedela. Žalujem pa, kadar danes na čase občutim pomanjkanja pa ponavadi brez kakšnega racionalnega povoda. Res ne najdem kakšnega smiselnega povoda, zakaj bi imela take občutke. Zato se moram včasih le vprašati, če le ne občutim določenih stvari zaradi nečesa za nazaj, ne vem pa, kaj bi to bilo. Domnevam, da je zakopano in potlačeno nekje v nezavednem, zato se poskušam zanašati na sanje, za katere mislim, da so res najkrajši most do teh potlačenih vsebin, ki še naprej upravljajo z mojimi občutki.

V kakšnem smislu me vodijo v budnosti spoznanja iz sanj?

Zelo težko vprašanje je to, če pogledam z racionalnega vidika. Ta povezava namreč deluje zelo intuitivno. Če bi ti rekla, da enostavno vem, da čutim, bi mi verjel?
Verjetno bi se dalo tudi dalo kaj konkretnega povedati. O sanjah govorim pri svojem terapevtu, ki mi jih pomaga interpretirati, s tem, da se opirava ne bližje dogodke in doživljanja, ki so zgodili, preden sem imela določene sanje ter analizirava asociacije, ki jih sprožijo določene sanje. Neke vrste tehnika prostih asociacij.
Torej, razmišljanje o določenih sanjah sprožijo določene asociacije, ki so zdaj ozaveščene in o njih lahko razmišljam. S tem, ko o njih razmišljam zavestno na nek način sledim, upoštevam sporočila, ki mi jih posreduje nezavedno preko sanj. Ko enkrat zavestno obdelam določene vsebine iz nezavednega preko sanj, lahko sanje "servirajo" nove nezavedne vsebine oziroma lahko glede določenega problema pošljejo nadaljnje smernice za reševanje. Kajti v sanjah se pojavijo samo vsebine, ki smo jim zavestno lahko še nekako "kos", ki jih lahko uspemo razumeti. Torej več kot razmišljamo o sanjskih simbolih, bolj naša zavest razmišlja v smeri, kot potrebujejo naše sanje, da nam lahko pomagajo naprej. Sanje ne bodo šle naprej, dokler zavestno ne bom šli naprej. Se pa občasno pojavljalo tudi take sanjske vsebine, ki so daleč od našega razumevanja na zavestni ravni. K tem se vrnemo kasneje, ko ima naša zavest zadosti vedenja, da bi jih razumela. Je pa res pogoj, da o sanjskih vsebinah razmišljamo in jih analiziramo.

Ja, Kot si rekel Kir, brez svobode res ne gre. Meni se pogosto izmika in trenutno iščem razloge, zakaj je tako.

Hvala vama za odgovore.

Ana
Kir
Lucidni poznavalec
Lucidni poznavalec

PrispevekObjavljeno: Pon 02. Dec 2013 13:10 Odgovori s citatomNazaj na vrh

metu je napisal/a:

Ja, Kot si rekel Kir, brez svobode res ne gre. Meni se pogosto izmika in trenutno iščem razloge, zakaj je tako.
Ana

Saj je čisto enostavno, svobodno živiš če poslušaš sebe, delaš kar sam hočeš in si želiš, ne pustiš, da ti drugi ukazujejo, vsaj na tistih področjih, kjer imaš izbiro.

smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

PrispevekObjavljeno: Pon 02. Dec 2013 14:10 Odgovori s citatomNazaj na vrh

metu je napisal/a:
Mogoče mi lahko malo več poveš, kako to izgleda, da sanje pointegrirajo z zavestjo.

Bojim se, da ne... Neutral Še vedno mi namreč ni jasno, kaj si mislila, ko si to napisala. Sad

metu je napisal/a:
Kartografija je torej namenjena krepitvi sanjskega spomina! Potem bo zame zelo kristna. Se bom pozanimala malo več na forumu, ki si ga predlagal.

Po mojem je sicer veliko več, kot le za krepitev sanjskega spomina; to je le stranski učinek (ali eden od njih), ki sem ga pri sebi opazil. Je pa vse skupaj tako kompleksno, da v tej fazi še težko konkretno rečem, kaj vse odpira.

metu je napisal/a:
Drugače sem se pa že pridružila tvoji raziskavi, za katero potrebuješ od 20-30 sanjačev. Me pa zanima, kdaj se bo ta raziskava začela.

Raziskava se je že začela, trenutno zbiram sanje od sodelujočih. Bolj se sprašujem, kdaj se bo končala, glede na to, kako skromen je (na splošno) odziv... Sad

metu je napisal/a:
Saj vem Sašo, da je vse, kar smo doživeli v življenju, del nas. Brez tega tudi jaz ne bi bila to, kar sem. Bi bila mogoče samo ena izmed ovac v čredi, tako kot je marsikdo, ki se boji oziroma ne zna ubrati svoje poti. Na nek način me je moje življenje do sedaj, odtrgalo od črede. Verjamem, da se vsaka stvar zgodi z namenom in da je vsaka stvar tudi za nekaj dobra. Nikogar nima smisla kriviti, saj sveta ne moreš spremeniti. Lahko spremeniš samo samega sebe.
Pa vendarle si ne morem pomagati, da ob trenutkih, ko čutim, da je vsaka stvar brez pomena in da gre moje življenje samo mimo mene, ne bi upala, da ti trenutki niso za vedno izgubljeni in bom to izgubo v prihodnosti lahko nekako kompenzirala. Res pa je tudi, da današnji občutek izgube ob pomanjkanju pomena, pozabim že prvi naslednji dan, ko le čutim nekaj pomena. Pa tudi za razna druga pomanjkanja za nazaj, ne žalujem. Vsaj, ne da bi vedela. Žalujem pa, kadar danes na čase občutim pomanjkanja pa ponavadi brez kakšnega racionalnega povoda. Res ne najdem kakšnega smiselnega povoda, zakaj bi imela take občutke. Zato se moram včasih le vprašati, če le ne občutim določenih stvari zaradi nečesa za nazaj, ne vem pa, kaj bi to bilo. Domnevam, da je zakopano in potlačeno nekje v nezavednem, zato se poskušam zanašati na sanje, za katere mislim, da so res najkrajši most do teh potlačenih vsebin, ki še naprej upravljajo z mojimi občutki.

Če mene vprašaš, je že svoje poglede težko spreminjat, kaj šele sebe... Neutral Se pa da, z majhnimi koraki (pa četudi izgleda, da se nič nikamor ne premika). Wink Poznam take občutke, žalost brez povoda tudi. Moj predlog: obkroži se z ljudmi, ki ti veliko pomenijo, ki jih imaš rada; počni stvari, ki te veselijo; beri, raziskuj, kar te zanima. Meni dostikrat pomaga tudi mindful meditation – da poskušam biti čisto prisoten pri tem, karkoli pač počnem, da ne razmišljam o preteklosti (in sem žalosten/razočaran, da sem se odločil, kot sem se, da se nisem odločil drugače in podobno) in ne sanjarim o prihodnosti (ker je toliko možnih scenarijev – vključno s tistimi nevšečnimi – da z lahkoto ustvarjajo/krepijo občutke negotovosti, strahu, pričakovanj). Ja, sanje so brez dvoma eden od načinov za soočanje z nezavednim / s samim sabo. Bravo Načini/pristopi so pa seveda zelo različni. Wink

metu je napisal/a:
V kakšnem smislu me vodijo v budnosti spoznanja iz sanj?

Zelo težko vprašanje je to, če pogledam z racionalnega vidika. Ta povezava namreč deluje zelo intuitivno. Če bi ti rekla, da enostavno vem, da čutim, bi mi verjel?

Seveda bi! Very Happy

metu je napisal/a:
Verjetno bi se dalo tudi dalo kaj konkretnega povedati. O sanjah govorim pri svojem terapevtu, ki mi jih pomaga interpretirati, s tem, da se opirava ne bližje dogodke in doživljanja, ki so zgodili, preden sem imela določene sanje ter analizirava asociacije, ki jih sprožijo določene sanje. Neke vrste tehnika prostih asociacij.
Torej, razmišljanje o določenih sanjah sprožijo določene asociacije, ki so zdaj ozaveščene in o njih lahko razmišljam. S tem, ko o njih razmišljam zavestno na nek način sledim, upoštevam sporočila, ki mi jih posreduje nezavedno preko sanj. Ko enkrat zavestno obdelam določene vsebine iz nezavednega preko sanj, lahko sanje "servirajo" nove nezavedne vsebine oziroma lahko glede določenega problema pošljejo nadaljnje smernice za reševanje. Kajti v sanjah se pojavijo samo vsebine, ki smo jim zavestno lahko še nekako "kos", ki jih lahko uspemo razumeti. Torej več kot razmišljamo o sanjskih simbolih, bolj naša zavest razmišlja v smeri, kot potrebujejo naše sanje, da nam lahko pomagajo naprej. Sanje ne bodo šle naprej, dokler zavestno ne bom šli naprej. Se pa občasno pojavljalo tudi take sanjske vsebine, ki so daleč od našega razumevanja na zavestni ravni. K tem se vrnemo kasneje, ko ima naša zavest zadosti vedenja, da bi jih razumela. Je pa res pogoj, da o sanjskih vsebinah razmišljamo in jih analiziramo.

Razumem, hvala za pojasnilo. Smile Pristop je za moje pojme sicer preveč psihološki/terapevtski in mi zato ni pretirano blizu,je pa zanimivo, da na podoben način delujem pri kartografiji (mogoče drži tudi, če rečem: deluje kartografija) – ko se recimo spomnim neke lokacije (iz enih sanj), pustim asociacijam, da se razvijejo; to me privede do drugih sanj (me spomni nanje) na isti/podobni lokaciji ali z isto/podobno vsebino/občutki. Lahko bi rekel, da gre za različne postopke, ki pa imajo enak/podoben namen – neke vrste mind mapping. Nimaš kaj - različni postopki, različni interpretativni modeli in podobne/sorodne vsebine. Bravo

Lepo bodi!

ImageImageImage
Kir
Lucidni poznavalec
Lucidni poznavalec

PrispevekObjavljeno: Tor 03. Dec 2013 10:17 Odgovori s citatomNazaj na vrh

smiley7 je napisal/a:

Raziskava se je že začela, trenutno zbiram sanje od sodelujočih. Bolj se sprašujem, kdaj se bo končala, glede na to, kako skromen je (na splošno) odziv... Sad

Lepo bodi!

Napiši koliko mi jih še manjka, bo lepa motivacija, da jih napišem še kaj več. Kakšen dan jih je tolk, da se mi jih ne da pisat ker jih je toliko Laughing

smiley7
Lucidni vajenec
Lucidni vajenec

PrispevekObjavljeno: Tor 03. Dec 2013 11:02 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Kir je napisal/a:
Napiši koliko mi jih še manjka, bo lepa motivacija, da jih napišem še kaj več. Kakšen dan jih je tolk, da se mi jih ne da pisat ker jih je toliko Laughing

Kir, glede na zadnje štetje (3.12.) ti jih manjka še 11 (49/60).

Hvala, da še vztrajaš! Bravo

ImageImageImage
metu

PrispevekObjavljeno: Čet 05. Dec 2013 10:37 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Citiram:
Če mene vprašaš, je že svoje poglede težko spreminjat, kaj šele sebe... Neutral Se pa da, z majhnimi koraki (pa četudi izgleda, da se nič nikamor ne premika). Wink Poznam take občutke, žalost brez povoda tudi. Moj predlog: obkroži se z ljudmi, ki ti veliko pomenijo, ki jih imaš rada; počni stvari, ki te veselijo; beri, raziskuj, kar te zanima. Meni dostikrat pomaga tudi mindful meditation – da poskušam biti čisto prisoten pri tem, karkoli pač počnem, da ne razmišljam o preteklosti (in sem žalosten/razočaran, da sem se odločil, kot sem se, da se nisem odločil drugače in podobno) in ne sanjarim o prihodnosti (ker je toliko možnih scenarijev – vključno s tistimi nevšečnimi – da z lahkoto ustvarjajo/krepijo občutke negotovosti, strahu, pričakovanj). Ja, sanje so brez dvoma eden od načinov za soočanje z nezavednim / s samim sabo. Bravo Načini/pristopi so pa seveda zelo različni.

Hvala za koristne nasvete. Se bom spomnila nanje, ko mi bo šlo za nohte. Vsekakor pa bi se rada korenito spremenila pa čeprav je to zelo težko in gre počasi.

Drugače pa glede pointegriranja sanj z zavestjo, se mi pa zdi, da si mi že odgovoril v prejšnjih sporočilih, ko si govoril o kartografiji in mind mappingu. Bom z zanimanjem prebrala o vseh novih ugotovitvah, do katerih boš prišel na tem področju Smile Zanimajo me tudi rezultati raziskave, ki jo izvajaš. Sama sem ti že začela pošiljati sanje, tako da upam, da bom vsaj malo prispevala k hitrejšemu zaključku raziskave.

Lp, Ana

Nazadnje urejal/a metu Čet 05. Dec 2013 11:24; skupaj popravljeno 3 krat
metu

PrispevekObjavljeno: Čet 05. Dec 2013 10:39 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Kir je napisal/a:
metu je napisal/a:

Ana

Saj je čisto enostavno, svobodno živiš če poslušaš sebe, delaš kar sam hočeš in si želiš, ne pustiš, da ti drugi ukazujejo, vsaj na tistih področjih, kjer imaš izbiro.

Na videz res živim svobodno življenje. Odselila sem se od doma in zdaj živim pri možu, ki mi pušča popolnoma proste roke in dosti časa zase. Veliko odločitev tudi prepušča meni ter me podpira pri realiziranju mojih želja, predlogov in idej. Je pa res, da je služba čisto druga zgodba, ampak pustimo zdaj službo.
Svobodo imam torej prineseno na pladnju. Koliko več svobode bi si pa človek lahko še želel?
Saj ne rečem, da se situacija zame ni drastično spremenila na bolje, odkar sem se odselila od doma. To vem zato, ker še vedno enkrat na teden pridem prespati k staršema in sestri in tam se počutim, kot da ne morem obstajati. Edino, kar mi pomaga je, da se zaprem v kakšen prostor, še najbolje temen. Takrat spet dobim nek stik s sabo. Pri možu vsaj lahko poslušam sebe, pri meni doma pa se popolnoma izgubim.
Zunanji opazovalec bi rekel, da imam vse, kar potrebujem za svobodno življenje. Vendar od kod potem občutki, ki so vse prej kot občutki svobode, tako pri meni doma kot doma pri možu? Zakaj si enostavno ne postrežem s pladnja? Kaj stoji med mano in tem pladnjem? Prihajam do ugotovitev, da bi to utegnila biti kar moja mami, ki je res ena zgodba zase. Samo to je spet nekaj, kar vem zgolj razumsko. Je logično in več kot očitno. Ampak samo besede me očitno ne bodo osvobodile. Dokopati se bo treba do občutij, ki sem jih doživljala kot otrok, s katerimi še nisem znala opraviti in zdaj potlačeni v mojem nezavednem živijo svoje življenje ločeno od mene. Večkrat imam občutek, da v meni živi še ena Ana, ki spremlja svet skozi druge oči kot jaz. To je takrat, ko se mi dogajajo občutki, ki jih ne morem povezati z racionalno mislijo ali logično razlago. Recimo občutki brezpomenskosti, občutki zavrnjenosti ali zapuščenosti,... Vse je na pladnju. Super mož, okolica, stanovanje, mir in čas, svoboda pa se nekako izmika. Zaenkrat lahko računam samo na psihoterapijo in moje potrpljenje v upanju, da bo v prihodnosti le drugače.

Zdaj sem napisala precej stvari, ki verjetno delujejo precej nejasno. Napisala sem tako kot vidim stvari v tem trenutku s svojimi omejenim zavestnim vedenjem in zmogljivostmi.

Lp, Ana
Pokaži sporočila:      
Objavi novo temoOdgovori na to temo

Pojdi na:   

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu